Our students participate in various Inter School competitions. The following are some of the major events.

Inter School Sports Competitions

The following students participated in various Inter-School Sports competitions and secured the positions / prizes as tabulated below:

Sl.No:

Organised by

Name of the Student

Class

Event

Position

(a)

Okinawa Koshika Goji Rya Karate do Shivenkan India

Mohit Abhinav

 

Eshitha Kumar

III B

 

V B

Karate

 

Karate

First

 

First

(b)

Shree Yoga Vidyalaya

B Nilavendiran

IV B

Yoga

First

(c)

Inter School Karate competition by Falcon Karate Academy

S G Jaswanth Raj

III B

Karate

Third (Katta)

First (Kumit)

(d)

Thiruvallur District Taekwondo Championship

Haasan S D

V B

Taekwondo

First

(e)

State School Table Tennis Tournament

Ritu Varshini

II B

Table Tennis

Second

(f)

South India Yogasana Championship

Y Nityasri

IV A

Yoga

Fourth

(g)

District Level Taekwondo Championship

K Reeshitha

IV A

Taekwondo

First

(h)

South India Yoga Pradharsanam

Prithika H

III A

Yoga

Third

(j)

7th State Level Open Championship National Martial Arts and Yoga Association

Davis Samuel B

II A

Silambam

first

(k)

Tamil Nadu Youth Games Association

Tejaswini

III A

Yoga

Second

(l)

Road Safety Week By Our Section

M.Tanishka

 

Siddharth Mishra

 

Tejaswee

 

Sudeep

 

Dharsha

 

Agni Mithra

II C

 

II C

 

 

II A

 

X B

 

VIII B.

 

VI B

Poster Making And Slogan Writing

First

 

Second

 

 

Third

 

First

 

Second

 

Third

 

 

SCHOLASTIC AND CO- SCHOLASTIC ACHIEVERS

Inter School Competitions

29.       The following students participated in various Inter-School competitions and secured the positions / prizes as tabulated below:

Sl.No:

Organised by

Name of the Student

Class

Event

Position

(a)

XXVII Inter School Vivekananda Jayanthi

Adithya Narayana

 

D Harshika

 

Abhinav Manas

 

Roopali Bharadwaj

IV B

 

V B

 

V A

 

IX B

Oration

 

Free Hand Drawing

 

Solo Song

 

Free Hand Drawing

Second

 

Second

 

Third

 

Third

(b)

Aptitude Test by Time of India

Tarun S

 

Sridhar Sharma

IX A

 

VI A

School Topper

 

School Topper

Received TAB

 

Received TAB

(c)

Global Achievers Foundation

M Lukesh

IV A

Classical Song

Third

(d)

Global Kids Abacus Academy

Prithika H

II A

Abacus

Second

(e)

IQ memory Academy Pvt Ltd

S Pugazhandiran

V B

Abacus 3rd Level

Second

(f)

National Level Brain O Brain Competition

Vaishnavi Sharma

IV A

Abacus

First

Cash award of Rs.5000/-

 

 OUR STAR ACHIEVER

 

30.       Master Prateek of Class V B has won the following accolades and has made the school proud.

Sl.No.

Organizer

Event

Prize

(a)

(International)

9th Karate Speed Power International Open Championship at Malaysia

Kumite

Kata

First Prize Medal 

Second Prize Medal

Championship Trophy

 Special Performance Shield for Yoga

(b)

Karate competition  by Thailand Open Karate Championship

Fight

Kata

First

Third

(c)

14th Moses Memorial Karate Championship-2018

Alan Thilak Karate School – International

 

Karate

 

Fight : Third

Kata : Third

(Age : Below 14 yrs medal)

(d)

Shobukai Open Karate Championship – 2018

Karate

Fight : Second Kata : First

(e)

 

South India Yogasana Championship 2018

 

Yoga

 

Third

 

(f)

Shiv Dakshana Yoga Vidyalaya

 

Yoga

 

Third Place (8 – 12 years)

 

(g)

 

200th Special Farmers Week celebration

 

Yoga

 

First

(h)

5th National Level Kodai Cup 2019

Fight

First

(j)

Leo Goju Ryu Sports Association Do India

Kata

 

Kumite

First

 

Third

(k)

National Level Yoga Competition by Tamil Nadu Yoga Destival 2019

Yoga

 

Yoga

Second(Free Style)

 

Second(Hand Balancing)

(l)

District Level Yoga Competition by Apollo Vidyashram

Yoga

Second

(m)

Karate Shikyu Brown Belt IVth Q

Yoga

Second

 

 

ACHIEVEMENTSIN OLYMPIAD EXAMINATIONS  (2018-19)

31.       The achievements of our students in various Olympiads in the last academic year is tabulated below:

Sl.No

Subject

No. of Gold Medals

No. of Silver Medals

No. of Bronze Medals

Zonal and International Medals

(a)

Mathematics

10

08

08

Gold Medal in Zonal level & Cash award of Rs.5000/-

(b)

Science

10

06

01

 

(c)

Social Science

03

02

03

 

(d)

Cyber

02

01

-

Bronze Medal in Zonal Level

(e)

English

09

04

04